nauka backendu

Szukasz pomysłu na siebie? Zostań programistą!

Malvi 10 kwietnia 2017, 12:11
Chcesz coś zmienić w swoim życiu? Marzą ci się wyższe zarobki, nowe możliwości rozwoju, chciałbyś poczuć wreszcie, że robisz to, co lubisz i co daje ci satysfakcję? Pomyśl o zawodzie programisty. Okazuje się, że praca w branży IT czeka nie tylko na absolwentów studiów informatycznych.

Osoby, które stają przed decyzją o zmianie zawodu, łączy zazwyczaj podobny zestaw oczekiwań. Wymarzona praca ma gwarantować satysfakcjonujące zarobki i zasady współpracy oraz stwarzać możliwości rozwoju. Dobrze też, jeśli branża, w której podejmuje się nowe obowiązki, daje duże szanse zatrudnienia w przyszłości.

Odpowiedzią na tę listę oczekiwań może być praca w zawodzie programisty. Branża IT odnotowuje obecnie spektakularny rozwój. Informatycy gorączkowo poszukiwani są przez firmy programistyczne zarówno polskie, jak i zagraniczne – coraz chętniej lokujące u nas swoje oddziały i centra badawczo-rozwojowe. Popyt na programistów mocno przewyższa ich podaż. Firma Sedlak & Sedlak szacuje, że aktualnie w Polsce brakuje ok. 50 tys. pracowników IT, głównie programistów. Może jesteś jednym z nich?

Czym zajmuje się programista?

Koduje…. Koduje… i jeszcze raz koduje;) A tak na poważnie, to podstawowym zadaniem programisty jest pisanie kodu na podstawie dokumentacji projektu. Powstające w ten sposób programy komputerowe wykorzystuje się praktycznie we wszystkich branżach. Dzięki nim możesz np. korzystać z internetu: pracować w nim, korzystać z różnych usług, szukać informacji, kontaktować się i bawić. A ponieważ dziś wygrywają ci, którzy potrafią zaoferować najlepsze na rynku rozwiązania, firmy wciąż poszukują programistów, którzy potrafią je stworzyć.

Co zyskujesz jako programista?

Jako programista możesz być spokojny o pracę. Jeśli zdobędziesz odpowiednie kompetencje i sprawdzisz się, po pewnym czasie pracodawcy sami zaczną pukać do twoich drzwi. Bo dobrzy programiści są dziś na wagę złota. Dlatego pracodawcy, chcąc ich zatrzymać, oferują im jak najlepsze warunki zatrudnienia. Możesz liczyć na dobre zarobki, możliwość rozwoju zawodowego,  elastyczne formy zatrudnienia oraz różne bonusy, które w tej branży traktowane są jako standard.

Jak zostać programistą?

Możesz pomyśleć: OK, to brzmi świetnie, tylko czy ja się do tego nadaję?
Po czym mogę poznać, że się sprawdzę?

Przede wszystkim ważne jest, żebyś interesował się programowaniem i z pasją podchodził do tematu. Jeśli jesteś dociekliwy, cierpliwy, dokładny i łatwo się nie poddajesz, ta praca jest dla Ciebie. Dodatkowym atutem jest na pewno umiejętność logicznego i analitycznego myślenia, dobrze też, jeśli matematyka nie sprawia ci kłopotu. Co ciekawe, ważne są także umiejętności interpersonalne. Programiści często pracują w zespołach, dobra komunikacja jest też niezbędna przy współpracy z klientem. Jeśli stworzyłeś już jakiś projekt – tym lepiej, będzie to duży plus podczas rozmowy o pracę, ponieważ doświadczenie projektowe cenione jest przez pracodawców najwyżej.

Pamiętaj, że aby zacząć pracę jako młodszy programista, nie musisz mieć ukończonych studiów informatycznych. Sami programiści uważają, że na początku najważniejsze są właśnie konkretne cechy osobowości, typ myślenia oraz gotowość i chęć do ciągłego uczenia się. Zapunktujesz, jeśli pokażesz w pracy zaangażowanie i pasję.
Przyda się na pewno dobra znajomość angielskiego, bo to język, w którym pracują programiści, oraz znajomość podstaw programowania, czyli języków programowania. Możesz zacząć się ich uczyć na własną rękę, znajdując odpowiednie materiały w internecie, albo na prowadzonym przez profesjonalistów intensywnym kursie, który da ci ugruntowaną podstawową wiedzę i możliwość stawiania pierwszych kroków w branży IT.

Oprócz perspektywicznej, pełnej wyzwań pracy i dobrych zarobków możesz liczyć także na to, że będziesz codziennie wśród ludzi, którzy pasjonują się swoją pracą i chętnie dzielą się wiedzą. Masz też niepowtarzalną szansę uczestniczyć w projektach, które zmieniają nasze codzienne życie.

Jeśli podoba ci się taka perspektywa twojej przyszłości zawodowej, pora podjąć decyzję i zrobić pierwszy krok w kierunku zmiany branży. A potem możesz już zacząć myśleć, jaki kubek kupisz do swojej nowej pracy.
Autorka:  Anna Witkiewicz, coach kariery, pracuje z osobami, które poszukują nowej drogi zawodowej

www.annawitkiewicz.pl

https://www.facebook.com/AwCoaching

http://dobrycoach.pl/coach/anna-witkiewicz

 

Jesteś gotowy na rozwój swojej kariery?

Chcesz zostać programistą? Wybierz odpowiedni kurs i zapisz się już dziś

POZNAJ OFERTĘ KURSÓW

Patroni medialni