Reaktor - dobry start w IT

Rynek IT w Polsce

Malvi 27 lutego 2017, 14:37
W ostatnich latach rynek IT rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie. Co istotne – jest to niezależne od sytuacji gospodarczej kraju, ponieważ jakakolwiek by ona nie była, w XXI wieku miażdżąca większość firm nie jest w stanie sprawnie funkcjonować bez komputerów z odpowiednim oprogramowaniem i dostępem do Internetu. Dlatego też polski rynek usług IT notuje ciągły progres, a – jak oceniają to eksperci – nie ustanie on co najmniej do 2021 roku. Co jest jego siłą? Dlaczego to właśnie rynek IT jest miejscem, gdzie chcą pracować miliony ludzi?
Charakterystyka rynku IT w Polsce

Od wielu lat firmy IT w Polsce nie muszą obawiać się globalnej konkurencji, ponieważ są równie solidne i innowacyjne jak te z największych krajów świata. Choć w Polsce nie powstał żaden system operacyjny, który zawojowałby zagraniczny rynek ani zaskakujące świeżością smartfony czy tablety, branża IT w Polsce nie tylko potrafi w pełni korzystać z rozwiązań, jakie się pojawiają, ale też rozwijać je, unowocześniać i modyfikować. Widać to choćby po ilości dużych korporacji informatycznych, które prowadzą swoje programy szkoleniowe i edukacyjne na najbardziej prestiżowych uczelniach w kraju. Ponadto rynek IT w Polsce błyskawicznie reaguje na wszelkie zmiany i nowe trendy, dzięki czemu nasz kraj jest na bieżąco w stosunku do liderów technologicznych na świecie.

Oprogramowanie, usługi, serwis

Firmy informatyczne w Polsce podzielić można ogólnie na trzy sektory:

  • oprogramowanie – w tym sektorze firmy IT zajmują się tworzeniem mniej lub bardziej złożonych aplikacji i rozwiązań, przeznaczonych zarówno dla użytkowników prywatnych, jak również instytucji oraz różnej wielkości firm. W wielu przypadkach oprogramowanie jest specjalistyczne i przeznaczone pod konkretne potrzeby, np. do obsługi firm czy księgowości, są jednak także aplikacje dedykowane globalnie, z których korzystają użytkownicy na całym świecie (np. odtwarzacz multimedialny ALLPlayer)
  • usługi IT – sektor ten obejmuje kilkanaście różnego rodzaju obszarów, jak administrowanie siecią, działem IT, dostarczanie Internetu, outsourcing, usługi związane z zaawansowanymi systemami serwerowymi, macierzowymi, bazodanowymi i wiele, wiele innych
  • serwis i obsługa sprzętowa – tego typu firmy zajmują się takimi rzeczami, jak specjalistyczna naprawa sprzętu komputerowego, konsulting w sprawach jego zakupu (w tym dobieranie odpowiednich parametrów do potrzeb klienta), dostarczanie odpowiedniej infrastruktury, itp.
Kogo szukają Polskie firmy IT?

Polskie firmy IT poszukują pracowników na obszarach wykonywanych przez siebie usług, a ponieważ we wszystkich trzech sektorach popyt jest spory, informatycy z dosłownie każdej specjalizacji są dla nich pożądanym nabytkiem. Struktura rynku IT wygląda w ten sposób, że najchętniej zatrudniani są pracownicy mający duże doświadczenie w swojej dziedzinie, jednak także dla mniej doświadczonych, a nawet początkujących znajdzie się miejsce, choć (co oczywiste) nieco gorzej opłacane. Należy pamiętać również o tym, że rynek IT nie stoi w miejscu i pojawiają się nowe rozwiązania, a co za tym idzie – potrzeba ludzi znających się na takich rzeczach. Na przykład w drugiej dekadzie XXI wieku bardzo cenieni są twórcy aplikacji mobilnych oraz chmurowych, których praktycznie w pierwszej jego dekadzie nie było. Ich pojawienie się zostało niejako wymuszone przez wprowadzenie do powszechnego użytku smartfonów oraz tabletów. Obecnie coraz prężniej rozwija się sektor związany z inteligentnymi domami, Internetem Rzeczy i VR.

Jak wejść na rynek pracy IT?

Pracować w IT może każdy, kto posiada odpowiednie do tego umiejętności. Istnieje kilka sposobów, aby je pozyskać. Najbardziej oczywiste, co przychodzi na myśl, to studia informatyczne. Jednak osoba dorosła rzadko kiedy może pozwolić sobie na kilka lat studiów, dlatego też warto pomyśleć o specjalistycznych kursach. Warto polecić zwłaszcza te, które uczą tzw. metodą boot camp. Są to trwające kilka tygodni, intensywne szkolenia, uczące kodowania i przygotowujące do pracy w zawodzie programisty. Fachowość nauki gwarantują ćwiczenia pod okiem najlepszych trenerów w Polsce, którzy krok po kroku wprowadzą w arkana informatyki. Daje to solidną podstawę do rozpoczęcia swojej kariery w IT.

 

Jesteś gotowy na rozwój swojej kariery?

Chcesz zostać programistą? Wybierz odpowiedni kurs i zapisz się już dziś

POZNAJ OFERTĘ KURSÓW

Patroni medialni