Co daje kurs w Reaktor? Przeczytaj wywiad z Tomkiem, absolwentem naszej szkoły

Malvi 16 października 2019, 15:34

Skąd w ogóle pomysł, żeby zacząć uczyć się programowania ?

Programowaniem zainteresowałem się zupełnie przypadkiem. Nie myślałem wówczas o przebranżowieniu się, a tym bardziej nie sądziłem, że będę kiedyś programował zawodowo. Jeszcze podczas pracy jako inżynier mechanik do części swoich obowiązków używałem Excela. Zastanawiałem się wówczas jak można ułatwić cały proces pracy z Excelem. Natknąłem się na VBA i zapoznałem się z jego możliwościami. Zacząłem się go uczyć najpierw samodzielnie, ale później korzystałem z różnych kursów, aby przyspieszyć naukę. W efekcie zacząłem wykorzystywać nabyte umiejętności w pracy, co jednocześnie sprawiało mi wiele frajdy. Efektywność wzrosła, a więc uczyłem się coraz więcej i zauważyłem, że dalej mnie to interesuje i nadal sprawia dużo przyjemności. W końcu o to przecież chodzi, by połączyć przyjemne z pożytecznym. To były moje początki z programowaniem.

Następnie przyszedł taki moment, w którym musiałem zdecydować, czy dalej zajmować się tym czym zajmowałem się do tej pory, czy może spróbować czegoś nowego. Wybrałem drugą opcję i zacząłem się rozglądać za kursem programowania, który w krótkim czasie nauczyłby mnie podstaw programowania

Dlaczego akurat metoda boot camp ?

Zdecydowałem się na boot camp, ponieważ, tak jak wcześniej wspominałem, zależało mi na szybkiej i intensywnej nauce. Na boot campie przez 1,5 miesiąca po 8h dziennie w trakcie zajęć, i bardzo często po godzinach w domu, uczestnik jest zaangażowany w naukę. Może skupić się tylko na tej jednej rzeczy. Nad całością oczywiście czuwa mentor kursu, który w razie jakichkolwiek niejasności, a takie pojawiają się nie raz, zawsze służy pomocą.

Uważam, że gdy ktoś jest zmotywowany i zdecydowany na zmianę zawodu na branżę związaną z programowaniem, jest to najlepsza metoda. Oczywiście można się samemu uczyć po godzinach w domu. Ale nie oszukujmy się, podczas samodzielnej nauki, kiedy są jakieś problemy, to często się zniechęcamy i odstawiamy naukę na później. To wydłuża cały proces. Na boot campie nawet jeżeli dotrzemy do „ściany” w jakimś zagadnieniu, to mamy możliwości w postaci pomocy mentora szybkiego poradzenia sobie z problemem i pójścia dalej.

Nie pomyliłem się, ta metoda spełniła moje oczekiwania. Taka forma nauki jest najefektywniejsza. Oczywiście w pierwszym etapie nauki, kiedy zdobywamy podstawy i zależy nam na czasie. Później już samodzielne rozwiązywanie problemów to najlepsza forma nauki. Z resztą, na kursie, mentor, też zachęcał do samodzielnego radzenia sobie z problemami, podpowiadając jak najefektywniej szukać pomocy na dany temat.

Czemu wybrałeś szkołę Reaktor ?

Przeglądając ofertę kursów na rynku porównywałem przede wszystkim technologie nauczane na kursach. Oferta kursu Back-end Developer od Reaktora wydała mi się najciekawsza i najbliższa temu, co było aktualnie pożądane przez pracodawców na rynku. Nie bez znaczenia była również renoma marki PWN.

Czy uważasz, że każdy da radę uczyć się w takim tempie (chodzi o metodologię boot camp), czy trzeba mieć jakieś predyspozycje do nauki? Jeśli tak, to jakie ?

Jedyne co jest potrzebne to chęci i zaangażowanie w naukę. Tempo jest wysokie i trzeba się na to przygotować. Jednak jeżeli komuś programowanie sprawia przyjemność, to można powiedzieć, że ma wszystko czego potrzebuje. Przede wszystkim trzeba dać sobie szansę i uwierzyć w swoje możliwości.

Czy po kursie znalazłeś od razu pracę, jak wygląda rekrutacja na stanowiska IT ?

Bardzo dobre i ważne pytanie. Rekrutacja na stanowiska programistyczne wygląda inaczej niż w innych branżach. Sprawdzane są tylko nasze umiejętności, ponieważ łatwo je zweryfikować. W każdej rekrutacji w jakiej brałem udział, już podczas pierwszego etapu jakim była rozmowa telefoniczna, dostawałem zadania do rozwiązania w domu. Po pozytywnej weryfikacji i przejściu do drugiego etapu, w siedzibie firmy, również miałem testy z programowania. Warto z tego powodu przygotować się do szukania pracy i już podczas kursu wysyłać podania, choćby, tylko po to, aby przekonać się, jak taka rekrutacja wygląda. Ja znalazłem pracę po ok. dwóch miesiącach od zakończenia kursu.

Co ci się przydaje w obecnej pracy – czego się nauczyłeś na kursie.

Aktualnie programuję w Pythonie, który był jedną z technologii nauczanych na kursie.

Czy teraz, z perspektywy czasu, uważasz, że warto było zainwestować w kurs Reaktor ?

Oczywiście. Uważam, że każda nowa umiejętność, która związana jest z zainteresowaniami i zwiększa naszą atrakcyjność na rynku pracy jest wartością dodaną.

Co dalej z twoją karierą ? Jakie masz plany ?

Aktualnie pracuję w firmie związaną z web analityką. W wolnym czasie uczę się technologii frontendowych oraz machine learningu. W tym momencie dla mnie najważniejsze jest zdobycie cennego doświadczenia. Zobaczymy, co przyniesie przyszłość. W programowaniu fajne jest to, że jest wiele technologii i każdy znajdzie taką, w której czuje się najpewniej. W tym momencie kariery najlepiej czuję się w Pythonie i chcę dalej rozwijać się w tym kierunku.

Komu i dlaczego polecasz szkołę Reaktor (jeśli oczywiście ją polecasz) ?

Zdecydowanie każdemu kto poważnie myśli o rozwoju w branży IT. Zarówno tym, którzy mieli styczność z programowaniem jak i tym, którzy zaczynają swoją przygodę z programowaniem, traktując ją jako zabawę.

Być może w przyszłości okaże się, że był to tzw. „strzał w dziesiątkę”.

Powtórzę na koniec jeszcze raz – warto dać sobie szansę.

 

Jesteś gotowy na rozwój swojej kariery?

Chcesz zostać programistą? Wybierz odpowiedni kurs i zapisz się już dziś

POZNAJ OFERTĘ KURSÓW

Patroni medialni