Administrator sieci ludzie pracujący na kursie

Administrator sieci komputerowych

Malvi 6 marca 2017, 12:31
Rynek pracy nigdy nie stoi w miejscu. Zmienia się zapotrzebowanie na pracowników, pojawiają się nowe branże, a co za tym idzie – zawody i profesje. Jeśli posiada się zawód, który jest poszukiwany przez pracodawców, można mieć pewność dobrych zarobków oraz stabilności zatrudnienia. W ostatnich latach szczególnie poszukiwani są ludzie znający się na branży IT. Dzieli się ona na wiele specjalizacji, a jedną z nich jest administrator sieci. Co robi osoba zatrudniona na tym stanowisku i ile może zarobić?
Kim jest administrator sieci i systemów informatycznych?

Administrator sieci komputerowych to osoba odpowiedzialna przede wszystkim za to, aby na podległym mu obszarze sieć komputerowa działała bez problemów, docierając do wszystkich dostępnych urządzeń. Zakres obowiązków administratora to także zarządzanie bazą użytkowników i ich uprawnieniami, zakładanie i usuwanie kont, wdrażanie procedur bezpieczeństwa oraz wyszukiwanie, diagnozowanie i likwidowanie konfliktów zakłócających pracę sieci. Inne zadania administratora systemu informatycznego to dbanie o aktualizację oprogramowania i rozwiązywanie problemów, które pojawiają się u użytkowników podległej sieci. Obojętnie czy jest to sieć komputerowa w małej firmie, czy pracuje się dla dużej korporacji, zadania administratora sieci są takie same, ale różnią się oczywiście skalą i ilością obsługiwanych stanowisk oraz urządzeń. Często administrator sieci mylony jest z podobną profesją – administratorem IT. Administrator IT odpowiada za wszelkie sprawy związane z oprogramowaniem komputerów i urządzeń firmowych oraz wdrażanie na nich rozwiązań i aktualizację softu. Zdarza się jednak, że obydwa te stanowiska są ze sobą łączone.

Jakie umiejętności musi mieć administrator sieci informatycznej?

Administrator sieci w firmie musi znać się zarówno na takich elementach, jak okablowanie, rutery, itp., jak również mieć wiedzę teoretyczną – najlepiej podpartą praktyką. Dotyczy ona zarządzania siecią w każdym aspekcie – od tworzenia podsieci i kont użytkowników po umiejętności programistyczne. Stanowisko administratora wymaga także odpowiedzialności ze względu na dostęp do bazy danych firmy oraz umiejętności interpersonalnych – administrator pomaga użytkownikom sieci rozwiązać problemy i wyjaśnia dlaczego powstały.

W dzisiejszych czasach wiele firm i sklepów funkcjonuje online przez 24 godziny 7 dni w tygodniu więc opieka administratora jest konieczna przez cały czas. To od niego zależy sprawne funkcjonowanie sieci więc administrator jest osobą bardzo cenioną w każdym miejscu, gdzie pracuje. Jeśli administrator sieci chce połączyć swoje obowiązki z całym administrowaniem IT, wówczas musi mieć również wiedzę dotyczącą oprogramowania, systemów operacyjnych, itp.

Ile zarabia administrator sieci?

Administrator sieci zakres obowiązków ma duży, jednak zawód ten uznawany jest za jeden z najlepszych w branży IT. Mający doświadczenie administrator sieci komputerowych zarobki osiąga na poziomie 3,5-4 tysięcy złotych miesięcznie. Skala wynagrodzenia, jakie otrzymuje, zależy oczywiście od wielkości sieci, jaką ma pod swoją kontrolą, a także wielkości firmy, w jakiej jest zatrudniony. Administratorzy największych sieci mogą osiągać zarobki wynoszące nawet 10 tysięcy złotych miesięcznie. Dla wielu informatyków bardzo korzystnym rozwiązaniem jest zakładanie firmy informatycznej, która następnie zajmuje się świadczeniem usług związanych z administrowaniem siecią – można wówczas obsługiwać więcej niż jednego pracodawcę, znacznie zwiększając swój dochód. W takiej sytuacji zarobki mogą wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie, jednak należy zdawać sobie sprawę, że znacznie rośnie wówczas także odpowiedzialność oraz liczba obowiązków.

Jak zostać administratorem sieci?

Kierunki i specjalizacje przygotowujące do tego zawodu to informatyka lub elektronika i telekomunikacja ze specjalnościami typu sieci informatyczne, systemy i sieci komputerowe oraz systemy telekomunikacyjne. Pozwalają one poznać sieci informatyczne od podstaw. Warto także zauważyć, że producenci sprzętu sieciowego organizują własne szkolenia dla administratorów sieci, a na wielu uczelniach znajdują się sponsorowane przez nie kierunki, dzięki którym możliwe jest uzyskanie certyfikatu potwierdzającego doskonałą znajomość zagadnienia. Jednak nie zawsze specjalistyczne studia są niezbędne. Szkolenia takie jak boot camp zapewniają solidną podstawę do stawiania pierwszych kroków w tym zawodzie. Na intensywnym, parotygodniowym szkoleniu kursant uczony jest kodowania, pracy w grupie oraz wiedzy teoretycznej, dotyczącej funkcjonowania sieci. Jest to doskonałe, fachowe przygotowanie do rozpoczęcia pracy w tej dochodowej profesji.

Jesteś gotowy na rozwój swojej kariery?

Chcesz zostać programistą? Wybierz odpowiedni kurs i zapisz się już dziś

POZNAJ OFERTĘ KURSÓW

Patroni medialni